Економске полуге моћи као инструмент остваривања геополитичких циљева: растући значај геоекономије за Европску унију, САД, Русију и Кину

Zvezdanović Lobanova, Jelena and Nikolić, Goran and Ćurčić, Petar (2024) Економске полуге моћи као инструмент остваривања геополитичких циљева: растући значај геоекономије за Европску унију, САД, Русију и Кину. Европско законодавство, 23 (87/88). pp. 15-33.

[img] Text
Evropsko zakonodavstvo 2024.pdf - Published Version
Available under License Creative Commons Attribution Non-commercial No Derivatives.

Download (447kB)

Abstract

Водеће економске силе све више користе економску међузависност као стратешко оруђе у политици моћи. Главне економске полуге моћи, као инструмента за остварење геополитичких циљева у савременим условима, су економске санкције и трговинска и технолошка ограничења наметнута конкурентским земљама. САД, Кина и Европска унија практикују „мање-више” ове економске полуге како би се оптималније позиционирале у глобалним геоекономским односима. Њихове геоекономске тактике подржане су опсежним истраживањима помоћу којих ове силе врше предикције и усклађивања сопствених економских интереса са економским интересима других земаља. Најновије процене, у том смислу, говоре да ће раст економске моћи глобалних економских сила у перспективи највероватниједовести до убрзаног раздвајања глобалне економије на два главна блока – амерички и кинески. Тиме би уследила одређена криза која би се одразила на економско благостање, не само ових држава већ и претежног дела света. Да би се овај тренд зауставио, односно да би се избегли могући негативни ефекти, неопходни су координисани напори три највеће светске економије: САД, Европске уније и Кине. То би конкретно значило и конвенционално регулисање светске економије, попут конвенционалног регулисања других значајних друштвених питања као што су међународни оружани сукоби. Поред тога, то би значило даљу промоцију процеса глобализације, уз либерализацију међународне трговине и страних инвестиција. Тиме би се донекле обуздао и растући тренд геоекономске принуде, а економска конкуренција би остала пожељан метод за управљање дивергентним интересима водећих економских сила.

Item Type: Article
Uncontrolled Keywords: Геоекономија, моћ, санкције, САД, Европска унија, Кина
Institutional centre: Centre for economic research
Depositing User: D. Arsenijević
Date Deposited: 20 Dec 2024 09:35
Last Modified: 20 Dec 2024 09:35
URI: http://iriss.idn.org.rs/id/eprint/2532

Actions (login required)

View Item View Item